Silnik hybrydowy

Silnik hybrydowy (napęd hybrydowy) jest połączeniem dwóch rodzajów silników wykorzystywanych do poruszania jednego urządzenia. Najczęściej spotykany napęd to połączenie silników spalinowych i elektrycznych. W motoryzacji stosuje się techniki pozwalające na przemianą pracę lub wspólną (w jednym momencie). Wszystko stosowane jest w zależności od chwilowych potrzeb, upodobań etc.

W trybie jazdy po mieście zalecane jest stosowanie silnika elektrycznego natomiast za miastem warto wykorzystać silnik spalinowy. Silniki elektryczne w napędach hybrydowych są wykorzystywane jako prądnice, ładując akumulatory lub kondensatory.

Moc poruszająca silnik to napęd silnika spalinowego lub wyniku hamowania silnikiem. W układach hybrydowych montowane silniki spalinowe posiadają wystarczającą moc do jazdy samochodem w optymalnych parametrach. Zazwyczaj są dostosowane do przewidywanej prędkości podróżnej, dlatego i spalanie benzyny jest znacznie mniejsze. Nad całością czuwa układ elektryczny. Zadaniem układu jest zapewnienie jak najlepszego wykorzystania mocy.Ciekawostka

W 1600 Simon Stevin, holenderski matematyk (zwany Stevinusem) zbudował żaglowiec na kołach, tzw. żaglowóz. Wykonał go na zamówienie księcia Maurycego Orańskiego, hrabiego Nassau, wybitnego wodza Niderlandów. Żaglowóz Stevina składał się z długiego czterokołowego podwozia, centralnie osadzonego masztu żaglowego i małego masztu pomocniczego. Kierowanie owym wehikułem odbywało się za pomocą tylnej osi. Mógł pomieścić około 28 osób. Podobno na twardych piaszczystych plażach Holandii w okolicach Scheveningen (obecnie dzielnicy Hagi, znane z eleganckiego kąpieliska) osiągał szybkość 15 mil, czyli około 24 km/h.

Pierwsza próba – jak opisał to znany historyk motoryzacji Witold Rychter – zakończyła się wypadkiem z powodu silnego podmuchu bocznego wiatru. Jednakże po poprawieniu konstrukcji, wprowadzeniu dodatkowego balastu, dokonaniu dokładniejszych matematycznych obliczeń, pojazd został poprawiony i doskonale się sprawował. Co więcej, Stevin uruchomił regularne przewozy pasażerskie między Scheveningen a Petten. Uzyskiwał niespotykaną wówczas szybkość około 34 km/h, pokonując drogę o długości około 68 km w dwie godziny.